Udržitelné cestování
@Martin V: nechápu úplně tu poslední větu o Drážďanech nebo Balatonu. Nemáš trochu chaos v tom, do kterých zemí byla doložka potřeba?
@divan : i na vycestování do soc. státu, jsi musel mít v pase tzv. Trvalou cestovní doložku (razítko), která měla taky omezenou platnost a ne každý ji dostal i když mu byl pas vydán. Na cestu do kapitalistické ciziny, jsi potřeboval, kromě devizového příslibu, ještě jednorázovou výjezdní doložku.
Díky za upřesnění, už mi to vypadlo z paměti. Ono platilo. že kdo dostal pas, dostal automaticky i tu trvalou doložku do soc. zemí, proto pod pojmem výjezdní doložka se obvykle myslí ta do kapitalistické západní ciziny. Ta, o kterou jsem nikdy nežádal, protože jsem nikdy nedostal devizový příslib, což byla podmínka pro podání žádosti o doložku... To bylo pak to udržitelné cestování - neboť nás tady soudruzi drželi a skoro nikam až na pár soc. zemí nepustili.
tonic napsal(a):inak tie letecke vikendy, alebo jednodnovky. niekedy som bol toho celkom fanusik, parkrat som tak otocil Bergamo alebo Londyn, no ked sme vcera pozerali na VIE-FCO/BGY s Ryanair za 19 euro na september na sobotu, tak ma aj presla chut :D Ci uz to ranne vstavanie, cesta do Viedne a podobne. A takto si aj "vyblokujem" vikend, kedy by sa objavilo mozno aj lepsie alebo radsej sa dalo ist niekam do okolia autom.
Mám to podobně. Jednou dvakrát do roka si dáme letecky prodloužený víkend v nějaké destinaci a letíme tam proto, že nás zajímá, a ne proto, že tam zrovna byly levné letenky.
Jednodenní letecké výlety nepraktikujeme už vůbec.
@divan Vidíš, jak soudruzi progresivně přistupovali k udržitelnému cestování. Je třeba se poučit, zdokonalit a aplikovat. To by tak hrálo, aby nezodpovědná, neuvědomělá lůza, jen tak mírnix tírnix cestovala jak si zamane.
@Martin V
Myslim ze v tom mas chaos do NDR.Polska ,Madarska , Rumunska a Bulharska jsi nepotreboval nic nez cestovni pas. ktery ti soudruzi ovsem nemuseli vydat ,ten mel nejakou platnost,a na hranicich si musel vyplnovat celni prohlaseni a zapsat vsechny kraviny co vyvazis , do SSSR jsi musel mit pozvani
Matne si pamatuju ,ale nejsem si tim jisty,ze byla v jednom obdobi ( kdyz tam zacala operovat Solidarta s Lechem Walesou v cele a tak nejak nebyl zajem aby lidi jezdili do Polska ,nejaka prekazka kterou
soudruzi vymysleli Mozna to bylo drive .nekdy po letech 68 a 69 kdy se v 70 letech utahly srouby
Razitka se samozrejme davaly .ale rozhodne ne pred cestou do pasu .ale vsude na hranicnich prechodech s datumem a tam nejaka doba pro setrvani v jinem state byla .mam dojem ze to bylo 3 mesice,mozna ale 30 dnu
Na zapad mas s dolozkou pravdu, devizak jsi musel zadat na podzim pro dalsi rok ,zvlast byl pro Jugoslavii ,kde se taky v jedno obdobi zavedly sede pasy ,na ktere se nedalo vycestovat jinam
K tem ekoteristum co tady pisou o nejake stope se moc vyjadrovat nebudu ,nebo asi tak ted se docela zacinaji na zapade uprednostnovat na krtatkych vzdalenostech vlaky ,ale rychlovlak je realny .pokud bude mit separatni kolej..coz je v CR zatim hudba budoucnosti...
Omezit letecky provoz se da jedine cenou letenky a to je spatna cesta , ktera podporuje deleni na chude a bohate a uplne problem neresi ,protoze se zvedne jezdeni auty a autobusy
Tak pojem "udržitelné cestování" na serveru, který je převážně o cestování letadlem, mi připadne jako těžký oxymoron, protože ekologické dopady masové turistiky, dostupné dnes ve vyspělých zemích širokým masám, jsou prostě objektivně dalekosáhlé. Pokud je chci osobně omezit, tak to rozhodně neudělám pro mne zcela pokryteckou recyklací tří petek na druhém konci světa, ale tím, že nikam cestovat nebudu.
@Tesna Mi připadá jako oxymóron probírat ekologické dopady na internetu. Tedy na platformě, která svou činností spotřebovává 10% veškeré vyrobené elektrické energie na planetě, což je mimochodem více, než kolik vyrobí obnovitelné zdroje elektrické energie.
@Tesna Preco by to mal byt oxymoron? Ja sem chodim pravidelne a naposledy som letela 10/2018. Ale teda aby sa nepovedalo - keby nie je korona tak dneska by som sa vracala po 3 mes. v Peru. Ale zasa by som nikam dlho neletela. Mne celkovo nedava zmysel niekam letiet na vikend/tyzden. Nie kazdy sem chodi len pre eurove letenky a lieta kazdy mesiac. A zasa si nerobme iluzie, ze vsetci prestanu lietat. Ale aj tym, ze sa v cielovej destinacii nespravas ako hovado vie spravit rozdiel.
@Andrea_Pernik Z hlediska dopadu na životní prostředí, nevidím velký rozdíl mezi jedním cca 15 hodinovém letu a (při započítání zvýšené spotřeby při startu a reverzaci při přistání) třeba 10 krátkými, hodinovými lety na víkend/týden.
Tesna napsal(a):Tak pojem "udržitelné cestování" na serveru, který je převážně o cestování letadlem, mi připadne jako těžký oxymoron, protože ekologické dopady masové turistiky, dostupné dnes ve vyspělých zemích širokým masám, jsou prostě objektivně dalekosáhlé. Pokud je chci osobně omezit, tak to rozhodně neudělám pro mne zcela pokryteckou recyklací tří petek na druhém konci světa, ale tím, že nikam cestovat nebudu.
+1
Martin V napsal(a):@mikr ehm ...
Takze to se omlouvam , v tom roce me bylo 15 a byl jsem zapsan v pase rodicu .prave mezi roky 1973-76 si prilis cestovani nevybavuju , az na 2 mesicni praxi v NDR a to vybavovala skola , pak jsem byl uz na vojne a samostatne cestovani se odvijelo az po ni ,jestli to tam bylo nebo ne to uz nevim , pas byl na 10 let a ty se odevzdavaly pri prevzeti dalsiho
Schovany mam krome toho sedeho do Jugoslavie jeste dasi z 1997, kde jsem pak mel 10 lete vizum do USA ,tak me ho nechali a v tom uz ta dolozka neni
Nepamatuju si ani ,ze by byla v tom roce 1978 a urcite uz ne v tom z 1987
@Andrea. Předpokládám, že většina lidí, co sem chodí, tak z jednoho hlavního důvodu. Aby cestovali a zde sbírali tipy a informace. Cestování v této podobě, jak funguje dnes, kdy je z toho prostě lidová zábava pro masy, objektivně Zemi škodí, je dlouhodobě z pohledu ekologie neudržitelné, ale dnes na druhou stranu díky civilizačnímu pokroku je široce dostupné a tento pro mne zcela přirozený trend (dál, výš, rychleji :-)) bude zřejmě dále pokračovat.
Neřeším, jestli někdo letí přes půl zeměkoule 1x za rok nebo 20x na euro víkend. Prostě využívá možnosti, má na to a platí cenu, které není jen čistě tržní, ale zahrnuje často i regulovanou slozku, která se mnohdy skrývá pod nálepkou pokrytí nákladů externalit, tzn. i ekologických dopadů.
A stejně tak si myslím, že je těžce pokrytecké, poté, co jsem kvůli vlastní zábavě spálil stovky litrů ropy, co využívám a zatezuji infrastrukturu mimo své dlouhodobé bydliště, postavenou obvykle opět hlavně kvůli té zábavě, že spasím svět tím, že kvůli mně se vyperou o 3 ručníky za týden méně nebo si na cestu místo 20 kilo nabalim 10.
Samozřejmě nikomu neberu, že si takto potřebuje omlouvat ze své podstaty svoje zcela neekologické cestovani, ale rozdíl minusů a plusů je tak o dva řády, ne-li víc.
Jeste teda k tomu ,dlouhe kratke lety, kdo dneska muze letet nekam na mesic .dva.. bud nekdo financne za vodou ..pripadne co ,muze mit praci home office ,nebo duchodce , ale ten v ceskych pomerech na to nema
Takze s toho vyplyva cesta mimo Evropu max 15 dnu .po Evrpe 7´-9 ,zastance vikendovek nejsem minimum 4-5 dnu
Letos to bude bida asi u vetsiny .. moje skore je zatim prvni ctvrleti 15 letu . druhe ctvrleti nula --- takze tezky adept na nejhorsi skore za poslednich 5 let ( vcetne letoska )
Tesna napsal(a):A stejně tak si myslím, že je těžce pokrytecké, poté, co jsem kvůli vlastní zábavě spálil stovky litrů ropy, co využívám a zatezuji infrastrukturu mimo své dlouhodobé bydliště, postavenou obvykle opět hlavně kvůli té zábavě, že spasím svět tím, že kvůli mně se vyperou o 3 ručníky za týden méně nebo si na cestu místo 20 kilo nabalim 10.
Samozřejmě nikomu neberu, že si takto potřebuje omlouvat ze své podstaty svoje zcela neekologické cestovani, ale rozdíl minusů a plusů je tak o dva řády, ne-li víc.
Není důvod dívat se na to takto černobíle, že buď cestuju a neohlížím se na nic nebo musím sedět doma. Nejde o omlouvání se za neekologické chování nebo snahu spasit svět. Když takto člověk uvažuje dlouhodobě, ty věci s nižším vlivem se nasčítají a člověk má dobrý pocit. Ono téměř vše, co lidi dělají, poškozuje životní prostředí a není smyslem života sedět doma s co nejnižší spotřebou zdrojů. Cestování ani nemusí být jen zábava, ale třeba aktivní odpočinek pomáhající k udržení zdraví nebo smysluplné poznávání světa a sebe samého. Pro mnohé lidi jsou smyslem života děti, ale ty bys jim při své logice třeba mohl říct, že mít víc než 2 děti je neekologické a když se budou zamýšlet nad dopady své velké rodiny na přírodu u něčeho s vlivem o řád či dva řády nižším, jsou pokrytci.
Libor_S napsal(a):
Pro mnohé lidi jsou smyslem života děti, ale ty bys jim při své logice třeba mohl říct, že mít víc než 2 děti je neekologické a když se budou zamýšlet nad dopady své velké rodiny na přírodu u něčeho s vlivem o řád či dva řády nižším, jsou pokrytci.
@Ondrab: Vždyť jsem psal, že téměř vše, co lidi dělají, poškozuje životní prostředí. Nějaké děti ale mít musíme, pokud nechceme dobrovolně vymřít. Ve vyspělých státech taková regulace potřeba není (dětí je spíš málo), ale v některých zemích by byla potřeba hodně.
niemandos napsal(a):.. pro kdejakou socku. To je hlavní problém.
Jednou se možná staneš sám sockou a budeš žádat o pomoc a blahobyt. Věř mi, že to určitě není nic příjemného. Nikomu to nepřeji a ani tobě. Na planetě jsme si všichni rovni a to, že ses dobře narodil a měl možnosti, z tebe nedělá lepšího člověka. Věřím, že si možná makal víc než ostatní a že si i inteligentnější než většina lidí. Ber to jako dar. Můžeš ho použít a pomáhat ostatním, kteří neměli takové štěstí, nebo naopak. Je to na tobě. Já věřím, že všechno, co dáváš, se ti jednou vrátí.
Tím úplně odbíhám od tématu, ale takovou reakci jsem tady popravdě nečekal. Populace je problém, ale člověk by měl začít u sebe. Tisíc lidí v rozvojové zemi má často menší dopad na prostředí než jeden Čech. Díky našemu životnímu stylu dochází k problému jinde. Ve výsledku na to doplácí oni nejvíc. Tím neříkám, že musíme jít do extrému a začít se omezovat. Naopak, ať si člověk užívá života, cestuje, má děti. Já jenom poukazuji na to, jak to třeba dělat lépe, aby zážitek byl stejný, jenom za nižší cenu na našem okolí a prostředí. Jak už Libor říkal, z každé drobnosti má člověk radost a čím víc těch drobností je a lidí, tak už to může mít pozitivní efekt jak na lidi v zemi, kde jsme, tak na nás, kdy máme lepší pocit z cest.
Nesnažím se tady spasit svět, ty hlavní problémy jsou zcela jinde, s tím souhlasím, ale tady se bavíme o cestování a o možnostech, jak cestovat lépe.
kony napsal(a): Tisíc lidí v rozvojové zemi má často menší dopad na prostředí než jeden Čech.To je taky velice častý argument a celkem mylný. Záleží na tom v jaké zemi a jak se ten člověk chová. Ono pálení plastů, házení odpadků do řeky nebo do lesa včetně chemikálií nebo baterií není taky 2x ekologické.
Když vidím, jak se po světě chovají lidé a jak to tam (ne)funguje směju se té bandě posedlých maniaků, co si myslí, že svět spasí úspornějšími žárovkami, motory co pomalu odporují fyzikálním zákonům a hlavně omezením letecké dopravy - obětního beránka č. 1. Hlavně že v Indii nebo Egyptě místo řek tečou stoky, v Dubaji mají klimatizované metro, odkud vestibuly volně uniká chlad, pouště v noci hýří přemírou světla, nikomu nevadí v noci naprosto zbytečně vysvícené kanceláře a sklady, kde nikdo není, nebo čoudící auta v JV Asii s černým ohonem za výfukem...
Asi před rokem jsem četl článek o tom, jak někdo létal do Londýna ze Španělska do práce (3x týdně) a vyplatilo se mu to víc než bydlet v Londýně.
Něco podobného je teď ve Vídni - vyplatí se ti letět přes půl Evropy i na večeři než jít do restaurace ve Vídni.
Nuny napsal(a):
Tohle už v 80. nebylo, alespoň já jsem to v pasu neměl.
Dovolím si zastoupit místní Wikipedii, kříženou s paní Jouzovou:-) A protože mám vlastní zkušenost, včetně všech peripetií ohledně individuálního výjezdu jako studentík na Západ před 1989.
Velmi dobře a jednoduše to je zpracované zde - https://www.begegnungsraum-gesch...dokumenty/
A také zde: https://clanky.rvp.cz/wp-content...okladu.pdf
Myslím si, že spousta pamětníků plete výjezdní doložku, která od konce 80. let byla vydávána jen pro cesty mimo spřátelené BLR, MLR, PLR, RSR a SSSR a výjezdní přílohou, což byl doklad pro cestování do stejných zemí, vydávaný jako příloha občanky, tedy pro lidi, kteří neměli pas. Viz foto z památeční studentské cesty do Moskvy.
Ondrab napsal(a):
To taky vysoce neekologicky a skodlivy je a je jen otazkou casu, kdy se zavede nejaka regulace, ala Cina. Ale to uz tu padlo nekde na zacatku.
Hodně štěstí prosadit něco takového v Africe...